środa, 19 grudnia 2007

UPDATE


Ja tylko gwoli ścisłości... Sejm skoncentrował naszą uwagę, więc wspomnę tylko, co dzieje się poza Polską. Po pierwsze: Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło we wtorek rezolucję wzywającą do wprowadzenia powszechnego moratorium na wykonywanie kary śmierci. To wydarzenie historyczne, pewnie będziemy o tym czytać w podręcznikach historii, ale w serwisach informacyjnych się nie znalazło.Rezolucję, która niestety nie ma prawnie wiążącego charakteru, poparły 104 państwa (POLSKA GŁOSOWAŁA ZA PRZYJĘCIEM REZOLUCJI!!!), 54 były przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu. No i jak tu nie być szczęśliwym?
Minister Radek Sikorski przebywa dzisiaj w Sztokholmie, gdzie rozmawia z Carlem Bildtem. O czym? Prawdopodobnie o tym, jak zablokować lub opóźnić budowę Rurociągu Północnego. Jeśłi się szybko dogadają, to Radek Sikorski o 15 będzie mógł wysłuchać orędzia bożenarodzeniowego premiera Fredrika Reinfeldta. Wybory prezydenckie w Korei PD wygrał Li Miung-bak, b. prezes Hyundaia i b. burmistrz Seulu. Zdobył 25% przewagę nad najbliższym rywalem, Chung Dong-youngiem, ministrem w gabinecie odchodzącego prezydenta – Roh Mu-Hyuna. Jeśli Państwu umknęło, to Łotwa oddała wczoraj kawałek swego terytorium Rosji. Po latach sporów zrezygnowała z roszczeń do spornej gminy Pytałowo (łot. Abrene). Na mcy traktatu ryskiego z 1920 gmina ta przypadała Łotwie, ale Władimir Putin oświadczył kategorycznie, że Łotysze prędzej od Rosji "doczekają uszu martwego osła" niż Abrene.Podczas ceremonii z ministrem S. Z. Marisem Riekstinsem, szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow narzekał na rzekomą dyskryminacje rusofonów na Łotwie. W RPA zakończył się wreszcie kongres rządzącej tam partii - Afrykańskiego Kongresu Narodowego ANC . Umiarkowany, dotychczasowy przewodniczący (i jeszcze przez półtora roku prezydent kraju) Thabo Mbeki przegrał z ekstremistą Jakobem Zumą, takim afrykańskim Chavezem. W 2009 r. Zuma zostanie głową państwa. Na rok przed mistrzostwami świata w piłce nożnej... Ten niestabilny już dziś kraj, stanie się pod nowym przywództwem jeszcze bardziej niestabilny... NB. Zuma miał proces o gwałt, teraz oskarżony jest o korupcję. 56 osób zginęło, a 150 zostało rannych w środę rano w katastrofie pociągu Lahore-Karaczi w PD Pakistanie.Podróżni jechali do domu na muzułmańskie Święto Ofiary (Id al-Adha). Z szyn wypadło 12 z 16 wagonów składu pociągu. W zmiażdżonych wagonach nadal znajdują się ludzieTrwa hadżdż. Po wczorajszych modlitwach na górze Ararat, ponad 2 mln. pielgrzymów zeszło w nocy na równinę Mudzalifa, by zebrać kamienie, którymi kamienować będą stojący pośrodku doliny Mina kamienny słup; symbol szatana,KALENDARIUM: 1989 - Padł rekord ciepła w grudniu. Termometry w Tarnowie pokazały 19 stopni Celsjusza. 2001 - W miejscowości Tosoncengel (Mongolia) zanotowano rekordowo wysokie ciśnienie atmosferyczne - 1086 hPa.
Urodzili się:1906 - Leonid Breżniew, przywódca ZSRR (ale większą radość wywołała jego śmierć na święto narodowe RP, 11 listopada 1982); 1915 - Édith Piaf, francuska piosenkarka (zm. 1963); 1934 - Pratibha Patil, indyjska polityk, prezydent Indii; 1969 - Richard Hammond, brytyjski dziennikarz, prezenter programu Top Gear i Brainiac
Zmarli: 1996 - Marcello Mastroianni, włoski aktor (ur. 1924); 2004 - Renata Tebaldi, włoska śpiewaczka operowa (sopran) (ur. 1922); 2006 - Danuta Rinn, polska piosenkarka, aktorka (ur. 1936)