sobota, 22 grudnia 2007

OSOBA ROKU - BIZNESMENEM ROKU?

No, to wreszcie wiemy trochę więcej o naszym ulubionym polityku, niejakim Putinie Władimirze Władimirowiczu. Wcześniej Die Welt i Guardian, dzisiaj Corriere della Sera przytaczają zasadnicze rezultaty książki - śledztwa, napisanej przez jednego z najwybitniejszych "kremlinologów", kontrowersyjnego politologa Stanisława Belkowskiego, skądinąd prezesa rosyjskiego Narodowego Instytutu Strategicznego i człowieka, który był mózgiem operacji przeciwko b. prezesowi Yukosu, Michaiłowi Chodorkowskiemu.
Część jego rewelacji znana jest już od 3 lat, wyjawił je Iwan Rybkin, b. przewodniczący Dumy, b. sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i konkurent Putina w wyborach prezydenckich 2004 r.
Z wywiadu, jakiego Belkowski udzielił dziennikowi Die Welt wynika , że Putin jest najbogatszym człowiekiem Europy, że jego majątek szacowany jest na ponad 40 miliardów $ i że pieniądze te zarobił na łapówkach i procentach od transakcji, zawieranych przez firmy naftowe z Gazpromem na czele oraz firmy zbrojeniowe. W szczególności Putin ma być ukrytym właścicielem 37% firmy Surgutniefgaz (trzeci producent ropy w Rosji) oraz 4,5% giganta gazowego - Gazpromu.
Te ukrywane zyski (oficjalnie deklaruje majątek o wartości 150 tys. $) Putin miałby lokować na ranku za pośrednictwem szwajcarskiej spółki tradingowej Gunvor, które współzałożycielem i prezesem jest bliski przyjaciel i współpracownik "Osoby roku 2007" wg. tygodnika Time - Genadij Timczenko, nb. kolega Putina z I Dyrektoriatu KGB. Naprawdę Putin ma kontrolować aż 75% Gunvoru i jego dochody z niej tylko za rok 2007 miały wynieść 8 miliardów $. Skąd tak gigantyczne zyski? To proste: Surgutniefgaz sprzedaje Gunvorowi baryłkę ropy ze zniżką 35$, zamiast "zwyczajowych" 2$ przyznawanych pośrednikom...
Mnie to nie dziwi; przysiągłbym, że Putin jest skorumpowany jak większość polityków, którzy robią karierę na "uczciwości" (jak to było ze sprzedażą za 34 mln. zł. siedziby PiS, niegdyś państwowego budynku przy Nowogrodzkiej, przejętego przez Jarosława Kaczyńskiego i Sławomira Siwka, dla tzw. Fundacji prasowej Solidarności"?), choć skala majątku Putina nawet mnie wprawiła w osłupienie.
Rozumiem, że w rosyjskich, ale ta sensacyjna wiadomość znalazła niewielkie echo także w polskich mediach; szkoda. Poza sferą faktograficzną, jest jeszcze kwestia możliwych konsekwencji. Czyżby kariera Putina jako premiera miała być nie aż tak długa jak się dziś powszechnie wydaje?... A jeśli tak, to co po nim?

środa, 19 grudnia 2007

UPDATE


Ja tylko gwoli ścisłości... Sejm skoncentrował naszą uwagę, więc wspomnę tylko, co dzieje się poza Polską. Po pierwsze: Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło we wtorek rezolucję wzywającą do wprowadzenia powszechnego moratorium na wykonywanie kary śmierci. To wydarzenie historyczne, pewnie będziemy o tym czytać w podręcznikach historii, ale w serwisach informacyjnych się nie znalazło.Rezolucję, która niestety nie ma prawnie wiążącego charakteru, poparły 104 państwa (POLSKA GŁOSOWAŁA ZA PRZYJĘCIEM REZOLUCJI!!!), 54 były przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu. No i jak tu nie być szczęśliwym?
Minister Radek Sikorski przebywa dzisiaj w Sztokholmie, gdzie rozmawia z Carlem Bildtem. O czym? Prawdopodobnie o tym, jak zablokować lub opóźnić budowę Rurociągu Północnego. Jeśłi się szybko dogadają, to Radek Sikorski o 15 będzie mógł wysłuchać orędzia bożenarodzeniowego premiera Fredrika Reinfeldta. Wybory prezydenckie w Korei PD wygrał Li Miung-bak, b. prezes Hyundaia i b. burmistrz Seulu. Zdobył 25% przewagę nad najbliższym rywalem, Chung Dong-youngiem, ministrem w gabinecie odchodzącego prezydenta – Roh Mu-Hyuna. Jeśli Państwu umknęło, to Łotwa oddała wczoraj kawałek swego terytorium Rosji. Po latach sporów zrezygnowała z roszczeń do spornej gminy Pytałowo (łot. Abrene). Na mcy traktatu ryskiego z 1920 gmina ta przypadała Łotwie, ale Władimir Putin oświadczył kategorycznie, że Łotysze prędzej od Rosji "doczekają uszu martwego osła" niż Abrene.Podczas ceremonii z ministrem S. Z. Marisem Riekstinsem, szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow narzekał na rzekomą dyskryminacje rusofonów na Łotwie. W RPA zakończył się wreszcie kongres rządzącej tam partii - Afrykańskiego Kongresu Narodowego ANC . Umiarkowany, dotychczasowy przewodniczący (i jeszcze przez półtora roku prezydent kraju) Thabo Mbeki przegrał z ekstremistą Jakobem Zumą, takim afrykańskim Chavezem. W 2009 r. Zuma zostanie głową państwa. Na rok przed mistrzostwami świata w piłce nożnej... Ten niestabilny już dziś kraj, stanie się pod nowym przywództwem jeszcze bardziej niestabilny... NB. Zuma miał proces o gwałt, teraz oskarżony jest o korupcję. 56 osób zginęło, a 150 zostało rannych w środę rano w katastrofie pociągu Lahore-Karaczi w PD Pakistanie.Podróżni jechali do domu na muzułmańskie Święto Ofiary (Id al-Adha). Z szyn wypadło 12 z 16 wagonów składu pociągu. W zmiażdżonych wagonach nadal znajdują się ludzieTrwa hadżdż. Po wczorajszych modlitwach na górze Ararat, ponad 2 mln. pielgrzymów zeszło w nocy na równinę Mudzalifa, by zebrać kamienie, którymi kamienować będą stojący pośrodku doliny Mina kamienny słup; symbol szatana,KALENDARIUM: 1989 - Padł rekord ciepła w grudniu. Termometry w Tarnowie pokazały 19 stopni Celsjusza. 2001 - W miejscowości Tosoncengel (Mongolia) zanotowano rekordowo wysokie ciśnienie atmosferyczne - 1086 hPa.
Urodzili się:1906 - Leonid Breżniew, przywódca ZSRR (ale większą radość wywołała jego śmierć na święto narodowe RP, 11 listopada 1982); 1915 - Édith Piaf, francuska piosenkarka (zm. 1963); 1934 - Pratibha Patil, indyjska polityk, prezydent Indii; 1969 - Richard Hammond, brytyjski dziennikarz, prezenter programu Top Gear i Brainiac
Zmarli: 1996 - Marcello Mastroianni, włoski aktor (ur. 1924); 2004 - Renata Tebaldi, włoska śpiewaczka operowa (sopran) (ur. 1922); 2006 - Danuta Rinn, polska piosenkarka, aktorka (ur. 1936)