czwartek, 29 listopada 2007

TEST BAŁKAŃSKI


Postanowiłem bezpardonowo przetestować Państwa wytrzymałość i poruszyć jeszcze jeden temat międzynarodowy… Nachodzi mnie podejrzenie, że to może być – z braku czytelników – ostatni felieton, ale zaryzykuję…
Spotkanie na szczycie między przedstawicielami albańskich władz Kosowa z władzami Serbii nie przyniosło żadnych rezultatów. „Niepodległość jest początkiem i końcem wszystkich negocjacji” powiedział prezydent regionu Fatmir Sejdiu. „Unieważnimy każdą jednostronną decyzję o niepodległości” – odpowiedział prezydent Serbii Boris Tadić. „Pokój w regionie jest bardzo zagrożony” – podsumował fiasko rozmów w austriackim Baden amerykański przedstawiciel „trojki” Frank Wisner.

Bardzo jestem ciekaw opinii tych z Państwa, którzy wytrwali dotąd w lekturze: co się teraz stanie?

Czy wbrew USA, wbrew UE i wbrew Rosji Kosowo nowego premiera, Hasima Thaciego (trzeba dodać ogonki pod „s” w imieniu i „c” w nazwisku, żeby wyszło „sz” i „cz”), ogłosi niepodległość już w grudniu? Czy wypowie locum i posłuszeństwo UNMIK-owi, czyli siłom międzynarodowym pod których kontrolą, de facto, regon pozostaje od roku 1999? Postawi mury i zasieki na granicy z Serbią?

Z szacunku dla Państwa inteligencji nawet nie pytam, jak zareaguje na podobny bieg wydarzeń Unia Europejska: wszyscy wiemy, że wyda okrągło brzmiący komunikat i na tym zakończy działalność.
Ale już jak zareaguje Ameryka – to może być temat pod dyskusję: w końcu USA (za sprawą Madeleine Albright) wzięły na siebie odpowiedzialność, odpowiadając się za Albańczykami a przeciwko Serbom i teraz nie powinny pozostawiać regionu samemu sobie…
Jak zareaguje Serbia? Podejmie śmiertelną grę i przekreśli na dziesięciolecia swoją euroatlantycką przyszłość, wkraczając armią do tego, co, jednomyślnie, każdy Serb uważa za rebeliancką prowincję Serbii? Uda, że nic się nie stało, silna również brakiem uznania dal kosowskiej niepodległości przez wspólnotę międzynarodową? I, przede wszystkim, silna bezwarunkowym poparciem ze strony Rosji?

No i najważniejsze: jak zareaguje Rosja? Czy czyje się już tak silna, jak Niemcy w roku 1938, kiedy dokonywały Anschlussu Austrii i Sudetów? Czy pójdzie na „poboczną” konfrontację z Zachodem? Wpompuje w Serbię duże ilości broni i doradców wojskowych (jak robiła to od stuleci) i zachęci ją do zbrojnego zajęcia Kosowa? Bo chyba nikt nie wierzy, że zaakceptuje kosowską niepodległość?

PS. Kilka elementów pomocniczych.
1. Hasim Traci, zwany „Wężem” był nie tylko liderem UCK, organizacji, którą USA i UE uznały za terrorystyczną, ale i pomysłodawcą strategii, polegającej na masakrowaniu kosowskich Albańczyków i zrzucaniu winy na Serbów (nauczył się tego od Bośniaka Alii Izetbegowića). On ściągnął na teren Kosowa co najmniej 300 tys. Albańczyków, którzy gotowi są przysiąc, że pochodzili z tego regionu. Pod jego nadzorem dokonano czystki etnicznej, opróżniając (jeszcze przed NATO-wskimi bombardowaniami) z Serbów najpierw 90 kosowskich miejscowości, a potem całej reszty regionu. To wreszcie jego ludzie raz po raz dokonują zamachów na pozostałych w regionie Serbów (ok. 120 tys z ponad pół miliona na początku lat 90.), by i tych ostatnich przekonać do wyjazdu.
2. „Niepodległość” Kosowa – wszyscy zdają sobie z tego sprawę – to zawracanie głowy. To tylko faza przejściowa przed powstaniem „Wielkiej Albanii”, obejmującej poza dzisiejszym terytorium tego kraju, całe Kosowo i Metohiję, oraz sporą cześć BFRJ Macedonii. Co będzie wyróżniać wielką Albanię spośród innych krajów europejskich? Fakt, że obok Bośni będzie jedynym europejskim państwem muzułmańskim, ściśle związanym z bynajmniej zachodowi niesprzyjającym radykałom z Arabii Saudyjskiej, Pakistanu i kilku krajów członkowskich Ligi Arabskiej.
3. Ewentualne walki w Kosowie (nic nieprawdopodobnego, nie tak dawno mieliśmy dowody jak niewiele trzeba, by krew płynęła tam strumieniami) będzie niemal na pewno zapalnikiem dla innych konfliktów w regionie. Z pewnością nie utrzyma się w obecnym kształcie najbardziej bodaj absurdalne państwo świata, Bośnia i Hercegowina, na które składają się Federacja islamskiej Bośni, z - w połowie katolicką - Hercegowiną (większość drugiej połowy to tez muzułmanie) oraz z Republiki Serbskiej (tak, Republika Srbska leży poza granicami Serbii!), w połowie prawosławnej, w połowie islamskiej (choć Serbowie mocno się natrudzili, żeby wyczyścić swoje miasta z muzułmanów)… Ma spore szanse rozlecieć się również mocno operetkowa Macedonia, pierwszy kandydat do przystąpienia do Bułgarii, jak niegdyś Bułgaria była pierwszym kandydatem do przystąpienia do ZSRR. No i de facto rządzona przez rożnego rodzaju gangi, z nieopisanie ważną rolą ambasadorów Zachodnich mocarstw…
Mapka pochodzi ze stron www.weltpolitik.net

wtorek, 27 listopada 2007

CENA POKOJU


Dziś zaczyna się konferencja w Annapolis w Marylandzie, o dwa kroki od Waszyngtonu. Czy pressing 40 uczestniczących w niej państw, zdoła przekonać Żydów i Palestyńczyków? Czy dojdzie do przełomu, czy na Bliskim Wschodzie zapanuje wreszcie – choćby względny – pokój?
Obie strony wyrażają dobrą wolę, ale punkty sporne pozostają te same, co zawsze. Oto najważniejsze:
1. wyznaczenie granic nowego państwa palestyńskiego
2. wyjazd wszystkich Żydów z terytoriów palestyńskich i zakaz osiedlania się nowych
3. Ustanowienie stolicy państwa palestyńskiego w Jerozolimie (wschodniej jej części
4. powrót „wypędzonych” Palestyńczyków na swoje ziemie.

Jeśli obie strony nie dokonają niespotykanych dotąd ustępstw, to do żadnego porozumienia nie dojdzie.

Popatrzmy:
Izrael gotów jest pójść na pewne ustępstwa. Ale jego wizja granic państwa palestyńskiego w kilku miejscach odległa jest od wizji palestyńskiej. Chodzi o 12, a wg innych szacunków nawet o 25% terytorium przyszłej Palestyny, które Izrael chce zawłaszczyć, bądź to ze względów bezpieczeństwa, bądź ze względu na obecność dużych skupisk żydowskich.

Chciałbym zwrócić uwagę, że żądanie opuszczenia Zachodniego Brzegu (w Strefie Gazy już ich nie ma po akcji Ariela Sharona sprzed dwóch i pół roku) przez wszystkich Żydów jest obrzydliwe. W Izraelu żyje znacząca mniejszość palestyńska, a w Palestynie ma zostać przeprowadzona czystka etniczna. Ale abstrahując od aspektu moralnego, to żądanie nie jest w stu procentach do spełnienia. Raz, że Olmert nie ma ani charyzmy ani siły Ariela Sharona, by użyć żydowskiego wojska do usuwania silą żydowskich osadników. A osadnicy to nie pokojowi rolnicy, tylko najzajadlejsza część żydowskiej ortodoksji, co gorsza - politycznie motywowana i uzbrojona po zęby. By nie wspomnieć o Hebronie, gdzie 600 osadników wśród 150-tysięcznej masy Palestyńczyków pilnuje grobów żydowskich proroków: Abrahama, Izaaka, Rebeki, Jakuba i Lei. Czyż może być coś świętszego? Chyba tylko Arka Przymierza czy prawdziwa menora… Przekazanie tego miasta całkowicie w ręce palestyńskie mogłoby oznaczać koniec Izraela, jako jednolitego państwa.

Co do stolicy w Jerozolimie, to zadanie wydaje się najłatwiejsze. Sądzę, że większość Izraelczyków pogodziła się z myślą, że miasto to będzie stolicą jednocześnie dwóch państw. Pozostają kwestie techniczne: gdzie ma przebiegać granica i jak ma wyglądać jej przekraczanie.

Co do powrotu „wypędzonych”. Pisze w cudzysłowie, bo ogromna większość spośród 400-600 tysięcy uchodźców z r. 1947 opuściła swoje domostwa nie pod groźbą Izraelczyków, ale na apel sąsiednich państw arabskich. Rzecz w tym, że „uchodźcy”, ci prawdziwi, już niemal wszyscy wymarli. A liczba ich potomków sięga 4 milionów. Gdyby wszyscy wrócili, to doliczając półtora miliona Arabów już mieszkających w Izraelu, stanowiliby ogromną większość w tym państwie; pierwsze głosowanie z Knesecie zakończyłoby istnienie państwa Izrael.
Na szczęście większość z nich nie ma nawet zamiaru wracać. O co chodzi? O pieniądze oczywiście. Tak jak wcześniej Arafat, tak i dziś Abbas gotów jest odstąpić od żądania powrotu za „odszkodowanie”. Ale ile pieniędzy potrzeba na odszkodowanie dla 4 milionów ludzi? Kilka lat temu, podczas konferencji w Camp David, Arafat i Barak praktycznie osiągnęli już porozumienie we wszystkich niemal dziedzinach, ale Barak zaoferował 16 miliardów dolarów, 1/10 izraelskiego PKB, ale to oznaczało po 400$ na osobę (dziś to 1000 zł!), więc Arafat z oburzeniem propozycję tę odrzucił. Mówi się, że żądał wówczas 4.000 $ za osobę, czyli w sumie 160 mld $. Tyle wynosi PKB Izraela, który, dodatkowo, otrzymuje od USA ok. 4 mld$ rocznie w formie pomocy wojskowej… To jest żądanie niemożliwe do spełnienia.

Powstaje pytanie, czy 40 krajów (w tym 16 spośród 22 członków Ligi Arabskiej) zdobędzie się na opłacenie pokoju na Bliskim Wschodzie? Zdołają uzbierać nie tylko owe 160 mld $, ale i zaproponować pomoc gospodarczą, zdolną uczynić ewentualne państwo palestyńskie samodzielnym gospodarczo? (a dziś nie ma tam nic poza drobnym rzemiosłem, nawet elektrowni!). Wątpię. Dlatego nie jestem zbytnim optymistą, co do szans na przełom. Ale liczę, że coś się zmieni, że rozpocznie się dialog.
Osobiście za sukces uznałbym wypełnienie „Planu Abdullaha”. W 2002 r., podczas szczytu Ligi Arabskiej w Bejrucie (miałem zaszczyt go sprawozdawać) ówczesny książę koronny, a dzisiaj król Arabii Saudyjskiej Abdullah zaproponował uznanie Izraela przez wszystkie państwa LA i zagwarantowanie mu pokoju w zamian za powrót do granic z 1967 r. Izrael zasadniczo plan ten uznał za możliwy do przyjęcia, ale z drobnymi korektami. Jeśli państwa arabskie okażą się elastyczne i nie będą się upierały przy 100-procentowej zgodności i jeśli na Wzgórzach Golan powstanie strefa zdemilitaryzowana – szanse są. Cóż – już jutro powinniśmy mieć więcej danych do oceny szans na pokój…
Foto: Tomasz Wierzejski, Fotonova